The world of Fashion Blog

Modelka lub model to osoba prezentująca ubiory, uczesania, biżuterię lub kosmetyki w trakcie pokazów mody.

Współczesne modelki są angażowane również do spotów reklamowych i filmów, stają się "twarzą" chcących się liczyć na rynku firm. Dotyczy to nie tylko firm kosmetycznych czy wydawców magazynów mody, ale każdej firmy, która pragnie być utożsamiana z pięknem. W sztuce znaczenie tego pojęcia nie zmieniło się od wieków: modelki i modele pozują malarzom, rzeźbiarzom i fotografom.


PREDYSPOZYCJE DO ZAWODU

Od modelki czy modela wymaga się przede wszystkim odpowiedniego wzrostu, proporcjonalnej sylwetki, urody, wdzięku, panowania nad ciałem, poczucia rytmu i dbałości o wygląd.


Zapotrzebowanie na typ urody zmienia się z roku na rok. Dlatego nie bez znaczenia jest elastyczność, umiejętność odgrywania różnych nastrojów, mimika twarzy. Komunikatywność, łatwość w nawiązywaniu kontaktów, swego rodzaju plastyczność również bardzo się przyda w pracy modela czy modelki.


Granica wieku początkujących modelek obniża się i obecnie jest to 13-15 lat. Koniec kariery uzależniony jest od wielu czynników, ale większość dziewcząt rozstaje się z modelingiem ok. 25 roku życia. Bywają jednak modele i modelki pracujący do 40-tki. Wszystko zależy od predyspozycji, typu urody, ale przede wszystkim od zapotrzebowania rynkowego.


W zawodzie tym konieczne są odpowiednie wymiary ciała. Wzrost kobiet w granicach od 174 do 180 cm, nie więcej niż 92 cm w biodrach i do około 60 cm w talii. Kandydat na modela powinien mieć od 184 do 190 cm wzrostu. Ważne są regularne rysy twarzy i proporcjonalna sylwetka. Do tego niezbędna jest zdrowa cera, ładne zęby i zadbane włosy, co dotyczy zarówno pań jak i panów.


Z predyspozycji psychicznych warto wymienić odporność na stres, umiejętność przystosowania się do nowego otoczenia (częste podróże), samodzielność, dyscyplina, odpowiedzialność, obowiązkowość, punktualność.


STATUS SPOŁECZNY MODELKI

Z zawodem znanej modelki wiąże się prestiż, popularność oraz doskonałe zarobki. Dlatego wiele nastolatek marzy o takiej przyszłości. Warto jednak pamiętać, że dojście na szczyt oznacza ponadprzeciętną pracę, upór, determinację, fizyczny wysiłek, a często rezygnację z normalnego, rodzinno-towarzyskiego życia, jakie wiodą dziewczęta w tym wieku.


Tysiące modelek i modeli zatrudnionych na świecie nigdy nie pojawiło się na okładce pisma, nigdy nie przeprowadzono z nimi też żadnego wywiadu. Wykonują swoją pracę bez rozgłosu i sławy, mają wiele zleceń, są bardzo aktywni zawodowo, jednak ich kariera nigdy nie nabierze światowego rozmachu.


JAK ZOSTAĆ MODELKĄ?

Możliwości zaistnienia w tej branży jest kilka. Funkcjonują szkoły modelek, organizowane są warsztaty i kursy dla zainteresowanych, a ostatnio modne stały się programy telewizyjne w stylu „Top Model”.


Kandydatka na modelkę może zgłosić się do agencji modelek i przedstawić swoje prywatne zdjęcia. Jeżeli aplikacja zostanie przyjęta pozytywnie, uzna się, że dziewczyna posiada predyspozycje, reprezentuje pewną charyzmę, zapewne kolejnym krokiem będzie spotkanie i próbna sesja (na koszt agencji).


W szkołach modelek czekają kandydatów zajęcia z kosmetyki i makijażu, stylizacji ubioru oraz zajęcie praktyczne z estetyki ruchu i aranżacji pokazu. Słuchacze studiują modę pod kątem współczesnych trendów, zachowań na pokazach oraz umiejętności jej prezentowania. W praktyce poznają też zasady pozowania i fotografowania oraz filmowania mody, odbywają sesje fotograficzne. Każdy kandydat uczy się zasad zdrowego odżywiania i diety.


W programach niektórych szkół są przedmioty społeczne, takie jak savoir-vivre, asertywność czy komunikacja z ludźmi. W bardziej profesjonalnych uczy się również kosmetyki, makijażu, wizażu, czasami korekty sylwetki, dbałości o własne ciało. Do działu przedmiotów muzyczno-ruchowych należy rytmika, ruch i choreografia. W trakcie lub po zakończeniu takich kursów model czy modelka mają pierwsze profesjonalne sesje fotograficzne lub filmowe.


GDZIE DO PRACY?

Początki w tym zawodzie nie należą do najłatwiejszych, choć zdarzają się oszałamiające debiuty. Dobrze jest sprawdzić agencję, do której chce się przesłać swoje zdjęcia i z którą chce się podjąć współpracę.


Modelka może pracować pozując do zdjęć (fotomodeling), może też prezentować kolekcje ubrań, butów, torebek, biżuterii, perfum, fryzur projektantów mody i stylistów. Coraz więcej zleceń otrzymują modelki i modele przy realizacji reklam.


ZAROBKI W MODELINGU

Wynagrodzenia w branży są niezwykle mocno zróżnicowane. Ci najbardziej rozpoznawalni zarabiają krocie. Stawki za kontrakty z firmami kosmetycznymi czy domami mody bywają zawrotne, ale dotyczą naprawdę nielicznych.


W Polsce wygląda to nieco inaczej. Za zdjęcia do katalogu modelka otrzymuje średnio 400-800 zł brutto. Dzień pracy na wybiegu waha się od 200 do 600 zł, w zależności od doświadczenia i portfolio modelki. W przypadku kampanii reklamowych stawki sięgają kilkunastu, czasem kilkudziesięciu tysięcy


Alicja Olszewska 
+48 537276239 – wyłącznie - WhatsApp 

www.trendy-island.com

https://twitter.com/island_trendy

https://www.facebook.com/profile.php?id=100093314450094

https://www.tiktok.com/@ttrendyisland?lang=pl-PL

https://www.instagram.com/ttrendyisland/

https://www.youtube.com/@TrendyIslandd

https://www.youtube.com/@TrendyIslandd

 

#agencjamodelek #casting #pracamodelki #sesjezdjeciowe #modeling #najlepszeagencjemodelek #trendyisland #jakzostacmodelka #szukampracymodelki #pokazmody #agencjamodelingowa, Agencja modelek , Casting , Praca dla modelek , sesja zdjęciowa , Portfolio , Modeling , jak zostać modelką , szukam pracy modelki , Trendy Island , Trendy-Island , jak zostać modelką, Ile zarabia modelką , Jak zacząć pracę jako modelką , Ile zarabia początkująca modelką , Co trzeba zrobić żeby zostać modelką , pokaz mody , agencja modelingowa , sesja zdjęciowa , Ile zarabia fotomodelka w Polsce, Fotomodeling, Ile zarabia model w USA, Ile zarabia model na wybiegu, Ile zarabia model męski, Na czym polega praca w modelingu, Ile zarabia modelką w Paryżu, Casting do modelingu, Zdjęcia do portfolio modela, Maxmodels portfolio, Początkujące fotomodelki, Agencja fotomodelek, Agencje modelingowe, Fotograf portfolio, Fotomodelki Galeria, Sesja do portfolio Poznań, Fotomodelka (praca), Reklamowanie ubrań praca, Jak zostać modelką sieciówek, Fotomodelka casting, Jak zostać modelką bielizny, Praca dla fotografa amatora, Agencja szuka fotografa, Praca dla fotografa Warszawa, Praca dla fotografa Kraków, Fotograf praca zdalna, Zlecenia dla fotografa, Praca dla fotografa śląsk, Wyszukiwarka fotomodelek, szukam pracy modelki


Close Zoom